Press ESC to close

Başkasının Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notu artık pek çok sektörde çalışan firma ve kişiler tarafından talep edilmekte, kredi kullandırma kararına esas kredibilite ölçümünde temel öğe olarak dikkate alınmaktadır. Kredi kayıt bürosunun bir markası olan findeks üzerinden gerekli üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra ister kendinize ait olan Kredi notunu ister bir başkasına ait olan kredi notunu öğrenebilmeniz mümkündür.

1 ila 1900 aralığında bir puan sistemi ile çalışan kredi notu kredi ve finansal kuruluşların risk çıtasını olumlu bir seviye olarak değerlendirdikleri 1400 puanında kredi onayını verebilmekte altında kalan rakamlara ise olumlu yaklaşmamaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler kendi finansal gidişatın seyrini kredi notunu öğrenerek belirler, bunun üzerine de hareket planı geliştirerek mevcut durumu korur veya düzeltme yolunda gerekli adımları atar. Bunun dışında iş yaptıkları firma ve kişiler hakkında da en doğru ve geçerli bilgiyi yine kredi kayıt bürosu tarafından kredi skoru haline getirilmiş bilgi sayesinde edinirler .Başkasına ait kredi notunu öğrenebilmek için gerekli adımlar nelerdir?

Başka birine ait kredi notu sorgulaması yapabilmek için www.findeks.com adresi üzerinden önce üye girişinin yapılması ardından kişinin kredi notunu öğren sekmesine geçilerek kredi notu öğrenilmek istenen kişinin T.C kimlik numarası ve çalıştığı banka ismi ve kullanımda olan cep telefonu numarası girilerek işlem tamamlanır. Tüm bu işlemlerden sonuç alabilmek için kredi notu öğrenilmek istenen kişinin bilgisi olmalı ve kredi notunu bildirim aşamasında kişinin telefonuna gelen sms’i evet yazarak yanıtlaması gerekmektedir. Bir kredibilite ölçümü olan kredi notu ;üçüncü kişilerin kredi notlarını, risk raporlarını ve çek raporlarını öğrenebilmek için ilgili kişinin bilgisi dahilinde hareket ederek işlem öncesi iletişime geçilmelidir .

Findeks notu ücretli bir uygulama mi?

Findeksin kendi sitesi üzerine yapılan taleplerde; kredi notu 4 lira ,risk raporu ise 3,5 liradır. Eğer bu talep cep telefonları operatörlerinden yapılacaksa 9 lira gibi bir ücret ödeniyor. Bilindiği üzere kredi notu bazı gsm operatörleri tarafından da kullanıcıya verilebilmektedir.

Findeks notu finansal gidişatını yapacağı iş veya kredi başvurusu öncesi talep eden kişiye veya iş yapılacak olan kişi veya kurumun kredi ödeme alışkanlıklarını kurumdan kredi notu veya risk raporu şeklinde talep ederler.Bu veriler ışığında da bir öngörü geliştirerek kişinin varsa borç ödeme riski ortaya çıkmış olur.

Kredi notu en çok hangi sektörler tarafından merak edilir?

Araştırmalara göre bir başkasına ait kredi notu en çok ürün satışı yapanlar tarafından talep edilmektedir. Geçen yıl 140.000 kişi bir başkasının kredi notunu talep etmiş ve bunlardan 110.00’i notunun verilmesini kabul etmiştir. Bunun dışında; kredi notunu en çok talep eden sektörler; oto kiralama, beyaz eşya, mobilya ve cep telefonu operatörleridir .Emlakçılar da kiraya verilen evlerin kiracılarının borç ödeme alışkanlıkları hakkında kredi notu ile fikir edindikten sonra bir karara varırlar. Bayi ağı şeklinde çalışan şirketler bayilik verdikleri kurumların mevcut durumlarını kredi notu ile tespit edebiliyorlar Yeni bir bayilik verilecekse de yine bu not üzerinden değerlendirme yapılarak bir karara varılır.