Press ESC to close

Eşimin kredi notu beni etkiler mi?

Kredi çekmek için bankalara  başvuru yapmak isteyenler en çok merak ettiği sorulardan biri de “Eşimin kredi notu beni etkiler mi?” sorusu. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekmek isteyenler için merak konusu olan eşin kredi notunun kredi çekme ihtimalini etkilemesi konusunu sizin için derledik.

Öncelikle belirtmeliyiz ki eşinizin ya da hane halkının kredi notu ve gelir durumunun önemi, çekmek istediğiniz kredi türü ve tutarına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi çekmek istediğinizde bankalar eşinizin de sicil durumunu merak eder. Bunun nedeni hanenin ortak gelirini belirlemek ve talep edilen kredi tutarına istinaden ödenecek aylık taksitlerin ödenip ödenemeyeceğini anlamak içindir. Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak gelir olarak görüldüğü için birlikte değerlendiriliyor ve eşin de kredi notuna bakılabiliyor.

Eşim Yasal Takipte

Eşinizin yasal takipte olması sizin kredi çekmenizi de zorlaştıran bir durum. Eşiniz kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takip sürecine girdiyse kredi çekme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Böyle bir durumda sadece düşük tutarlı ihtiyaç kredisi çekme ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Eşimin Kredi Notu Düşük

Eşiniz yasal takipte değil ancak kredi notu düşük. Böyle bir durumda Eşin kredi geçmişi incelenir. Eğer hane geliri ve başvuru yapan kişinin kredi notu yüksekse kredi çıkma ihtimali düşüktür. Ancak gelir durumu talep edilen tutara göre yüksekse ve hem eşin hem de başvuru yapanın kredi notu düşükse kredi çıkma ihtimali düşüktür.

Hane Halkının Kredi Notu

Hane halkı olarak kast edilen aynı evde yaşadığınız diğer bireylerdir. Bu bireyler, kişinin çocukları olabileceği gibi birlikte yaşanılan anne baba da olabilir. Kredi başvurusu yaptığınızda dilerseniz hane halkının gelir durumunu da beyan edebilirsiniz. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Eğer hane halkındaki diğer bireylerin gelir durumu ve kredi notu yüksekse bu, kredi çekme ihtimalinizi yükseltecektir. Hane halkındaki bireylerin gelir durumu da kredi notu da düşükse bu, başvurunuzun değerlendirilmesi sürecinde olumsuzluğa yol açar.