Press ESC to close

ÇEYİZ PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?


Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır ? Çeyiz parası devlet tarafından verilen bir paradır. Devlet memuru olan anne veya babanın vefatı üzerine eğer kız çocukları varsa, evli olmayan bu kız çocuğuna devlet yetim maaşı tanımlamaktadır. Yetim maaşı tanımlanan kız çoçuğu evlenmezse ömrü boyunca bu maaşı alabilmektedir. Devlet bu ücreti kesintisiz ödemeye devam ederken bir başka yandan da yetim maaşı alan kız çocuğuna evlenmek istediğinde çeyiz parası adı altında bir destek daha vermektedir.

Devlet tarafından verilen çeyiz parasının amacı evliliğe adım atacak olan yetim maaşı alan kız çocuguna anne veya babasının devlete ve millete hizmetlerine karşılık destek olmaktır. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olan devletin yurtaşlarına yardım etmesi ve destek çıkması yetim maaşı alan kız çocuklarının evlenmesine yardımcı için yapılan bu destek sayesinde çalışan annesi veya babası vefat etmiş kız çocuklar devletten çeyiz parası alarak evlenme işlemlerinde destek bulmaktadır. Yetim maaşı alan kız çocuklarının devletten çeyiz parasını almak için resmi nikah yaptırmalı ve ilgili kuruma başvuru dilekçeniz ile başvurmaları gerekmektedir.

Çeyiz parası hesaplaması ise şöyledir. Alınan yetim maaşının tam 24 katı olarak hesaplanmaktadır. Çeyiz parasını alacağınız zaman aldığınız güncel yetim maaşını 24 ile çarparak alabileceğiniz çeyiz parasını bulabilirsiniz.Tabi ki bu durumda bazı çıkar amaçlı kişiler evlenme ve boşanma ile çeyiz parası alma girişiminde bulunmaktadırlar. Devlet bu durumun önüne geçmek için evlendikten sonra boşanan kişilere yetim maaşı vermemektedir. Çeyiz maaşı almak için anlaşmalı evlilik yapanlar bu önlem sayesinde engellenmeye çalışılmaktadır.Bunun yanında çeyiz kredisi de bulunmaktadır. İşkur tarafından verilen çeyiz kredisi faizsiz olarak verilmektedir.