Press ESC to close

Kaybolan kredi kartının yenisi ne kadar zaman da gelir

Kaybolan kredi kartının yenisi ne kadar zaman da gelir, kredi kartınızı kaybettiğinizde, çaldırdığınızda veya kredi kartınızın kırılması gibi durumlarda kredi kartınızın olduğu bankaya bildirmeniz durumunda size yeni bir kredi kartı basarak ulaştırılar. Peki, eski kartınızın yerine yenisi basılan kredi kartının yenisi kaç günde gelir

Günümüz de kredi kartları taşıma kolaylığı, uygulanan taksit ve kampanyalar nedeni ile nakit yerine taşıması ve kullanılması kredi kartı sahibine avantaj saglamaktadır. Kredi kartınızı kaybeder veya çaldırırsanız hemen bankanız ile iletişim kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Kartınız kötü niyetli bir fırsatçının eline geçmiş olabilir. Bazı alışveriş noktalarında bildiğiniz gibi şifresiz işlem ne yazık ki hala yapılabilir durumda. Ayrıca farklı yöntemler ile kredi kartları internet alışverişlerinde de şifresiz olarak kullanılabiliyor. Bu sebeple kartınız kaybolduğunda ve ya çalındığında yapmanız gereken işlemlerden sırasıyla biraz bahsedelim.

KARTINIZ KAYBOLUR VEYA ÇALINIRSA NELER YAPMALISINIZ

Öncelikle kartınızı kaybettiğinizi fark ettiğiniz an müşterisi olduğunuz bankanın telefon bankacılığını arayınız. Her zaman en kısa yoldan müşteri temsilcisine ulaşmak istediğimiz bölüm olan kayıp ve ya çalıntı kart bölümünden müşteri temsilcisine kısa sürede ulaşacaksınız. Müşteri temsilcisine kartınızın kaybolduğu bildirimini yaptıktan sonra mutlaka kartınıza ait son harcamayı öğrenin.

Son harcama size ait ise herhangi bir sorun yokturdur, ama  son harcama size ait değil ise harcama itirazı yapabilir ve bankanın size göndereceği harcama itiraz formunu doldurabilirsiniz. Bu form ve savcılık suç duyurunuz ile birlikte şubenize başvurabilirsiniz. Ancak çoğu banka şifreli kartlarda yapılan harcamalara ödeme yapmayı kabul etmiyor. Şifre saklama hakkının müşteri sorumluğunda olduğunu iddia edip zararınızı karşılamayabiliyor. Kart kayıp bildirimini müşterisi olduğunuz bankaya yapmış olduğunuz dakikadan itibaren kartınızdan yapılacak hiçbir harcamadan sorumlu tutulamazsınız.

KREDİ KARTIM NE ZAMAN GELİR

Kredi kartınızın iptal bildirimden sonra müşteri temsilciniz size yeni kart göndermeyi teklif edecektir. Çoğu bankanın ortak olarak kredi kartı yenileme ve teslim süresi 10 gün olarak biliniyor. Yeni kartınız 10 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilecektir. Kartınızın hangi kurye firması ile teslim edileceğini ögrenip, bankanızın kurye firmasına kartınızı teslim etmesinden sonra kurye firması ile iletişim kurarak bu sürenin uzamamasını saglayabilirsiniz.