Press ESC to close

Kredi Notu Az Riskli Olana Kredi Veren Bankalar


Kredi notu az riskli olana kredi veren bankalar hangileridir, Bazen bankalardan talep edilen kredi miktarı, kredi notunuzun düşük olmasından dolayı, kredi talebiniz ret edilir yahut kredi notunuzun düşüklüğünden dolayı talep etmiş olduğunuz kredi miktarından daha az kredi verilebilir. Bu haberimiz de kredi notu az olanlara kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Bilindiği üzere kişilerin bankalarla olan bankacılık işlemlerinden dolayı kredi notları oluşmaktadır. Bankalardan kullanılan kredi veya kredi kartlarının ödemelerinde meydana gelen aksaklık kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Kredi notları değerlendirilirken, kredi notunun içinde bulunduğu kredi risk grubuna göre krediler onaylanıp onaylanmamasına karar verilir. İşte bu gruplardan biri de kredi riski az olan gruptur. Bu gruba giren kredi notu 900-1300 puanları arasında yer almaktadır.Yine kredi notu az olan kredi notu sarı renk ile ifade edilmektedir. Bankaların bu tür kredi notu olanların notunun 1000 ve üstü puanlara sahip olanlara kredi konusunda daha çok yardımcı olmaktadır. Kredi notu az olanlara kredi veren bankalar, kendilerine kredi için başvuran müşterilerinin şu an için mevcut olan borçlarını, geçmişteki borçlarını kapatıp kapatmadığına bakarlar ve sonuca kredi talebine cevap verirler.

Borçların kapanmadığı tespit edilirse bile, bankalar kredi talebinde istenilen kredi miktarına kadar değil, daha az kredi vermeye çalışırlar. Yine bankalar, kredi notu az riskli olan müşterilerinden, kredilerine karşılık kefil veya ipotek isteyebilirler. Şunu da belirtmek isteriz ki az riskli olan müşterilerinin kredi taleplerine devlet bankalarında çok özel bankaların daha kolay kredi vermektedirler. Bu yüzden kredi notu az riskli olanların, kredi başvurularını özel bankalara yapmaları daha avantajlı olacaktır.

Kredi notu az olan kişiler, içinde bulundukları kredi notunu yapacakları olumlu bankacılık işlemleriyle, bir üst grup olan açık yeşile doğru yükseltmek için gayret etmelidirler. Çünkü yeşil grup, bankalardan daha kolay kredi çekmektedir. Kredi notu yeşil grubunda olanlara, bankalar çok fazla kredi kullandırma konusunda sıkıntı yaşatmazlar.