Press ESC to close

Kredi Ön Onayı Nedir,Neden Kredi Ön Onayı Alınamaz

Kredi ön onayı; konut kredisi taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredi ürünlerine başvuru yapanlar için bankanın yaptığı ilk değerlendirmedir. Kredi ön onayı neticesinde başvuru sahibine bir sonraki değerlendirme için olumlu yanıt verilir ya da bu aşamadayken başvuru reddedilir.

Kredi ön onayı, internet ya da telefon aracılığı ile yapılan başvurular için kullanılır. Başvurunuzla ilgili olumlu bir durum oluştuysa banka size kredi ön onayının gerçekleştiğine ve işlemlerin devamı için sizin en yakın şubeye gitmeniz gerektiğine dair bilgilendirme mesajı gönderir.

Kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda ön onay alabilmeniz için banka, gelir durumunuza ve borç ödeme düzeninize bakar. Bunun için, Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin adınıza tutulan kayda bakılır. Bu kayıt sizin ödeme düzeniniz, şimdiki ve geçmişteki borçlarınız, gelir durumunuz, ek gelirleriniz, hesabınızdaki para giriş çıkışları gibi bilgileri içerir. Tüm bu bilgiler yani kredi notunuz bankanın sizinle ilgili bir fikir sahibi olmasını sağlar ve banka kredi başvurunuzu bu veriler ışığında değerlendirir.

Konut kredisi ön onayı gerçekleştikten sonra, satın alınmak istenen konut banka ve ekspertiz tarafından incelenerek kredi başvurusu olumlu ya da olumsuz olarak cevaplanır. Banka almak istediğiniz konutla ilgili yaptığı incelemede evin değerini tespit eder ve krediye uygun olup olmadığına bakar.

Neden Kredi Ön Onayı Alınamaz?

Yaptığınız kredi başvurusu için kredi ön onayı alamadıysanız bunun sebebi kredi notunuzun düşük olması olabilir. Bunun yanı sıra başvurduğunuz kredi tutarı ve vadesi aylık gelirinizle örtüşmüyor da olabilir. Daha önce kredi çektiyseniz ve borcunuzu ödeyemeyip kara listeye düştüyseniz yine kredi ön onayı alamazsınız.