Press ESC to close

Bankaların Kara Listesi Nedir ? Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Bankaların Kara Listesi Nedir Kara Listeden Nasıl Çıkılır  Finans kurumların özelliklede bankaların tamamı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. Bunların içinde Merkez Bankası en önemli yere sahip olmakla, Bütün bankacılık işlemleri gerek bankalar gerekse vatandaşların tüm finansal hareketleri burada kayıt altına alınmaktadır. Dolayısıyla müşterinin neden olduğu tüm olumsuz durumlar bu kayıtlarda yer almaktadır. Bazı banka  veya finans kurumları müşteriler ödemelerini düzenli yapmamakta, aksatmakta hatta hiç ödememektedirler.

Banka borçları ödenmediği gibi durumlarda  önce müşteri ile iletişime geçerler. Borçlarını ödemeleri için zaman tanırlar ve uyarıda bulunurlar. Hatta bazı bankalar bu gibi durumda olan müşterilerine taksitlendirme kredi borcunu yapılandırma olanağı bile sunmaktadırlar. Kısaca banka müşterinin borcu ödemesi için tüm imkânları müşteriye sunmaktadır. Ancak buna rağmen bazı müşteriler yine ödeme yapmamakta ısrar etmektedirler. Bu durumlarda bankalar bu kişilerin bulunduğu borcunu ödemeyenlerin listeyi Merkez Bankası’na iletirler. Bu listeye giren kişileri birtakım olumsuzlar beklemektedir.

Yapılan kredi başvurularında bankalar bu listede olan kişilere kesinlikle kredi vermezler, yapılan kredi başvurusunda bankaların ilk baktığı yer şüphesiz bu listedir.

Kara Listeden Çıkılır Mı?

Merkez Bankası kara listeye giren kişileri en az üç yıl boyunca bu listeden çıkarmamaktadır. Listeden kısa sürede çıkabilmenin tek yolu tüm borçları verilen süre içerisinde kapatmaktır. Bu durumda kişilerin listeden kaydı

Bankaların Kara Listesi Nedir Kara Listeden Nasıl Çıkılır
Bankaların Kara Listesi Nedir Kara Listeden Nasıl Çıkılır

silinmektedir. Listeden silinen kişiler eskiden olduğu gibi tekrar bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye devam etmektedirler. Yine yukarıda belirtildiği gibi borçlar tamamen ödenmesi ve üzerinden zaman geçmesi halinde tekrar kredi alınma yoluda açılır.

Eğer kişi kara listedeyse hiçbir bankadan kredi alma şansı bulunmamaktadır. Çünkü bankalar kredi verirken öncelikle verecek oldukları kişinin ödeme ve kredi geçmişine bakmaktadırlar. Bu konuda katı bir yapı izlenmektedir. Ancak kara listeden adını sildirmeyi başaran kişilere karşı kredi verme konusunda bankalar biraz daha yumuşak davranmaktadırlar.

Kredi Kartı Borçluları İçin Kara Liste

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için otuz günlük bir ödeme süresi sunulur. Bu sürenin sonunda hala bir ödeme yapılmadıysa kişi hakkında idari işlem başlatılır. Bu işlem esnasında banka müşteri ile sürekli iletişim halinde olarak ödeme yapılması için ısrarcı davranmaktadır. Eğer olumlu sonuç alınamazsa kara listeye girmek kaçınılmazdır.