Press ESC to close

Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilmeli

Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilmeli. Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? Kredi kartı kullanmanın püf noktaları neler olmalı haberimiz de bunlara dair dikkat çekici olduğunu düşündüklerimizi aktaracagız.

Günümüz dünyasında hemen hemen herkesin cebinden bir hatta birden fazla kredi kartı var. Bir çok noktadan alışveriş yaparken o an nakit paramız olmasa da dahi bu plastik kartlar aracılıgı ile ürün alışverişi yapabilmekteyiz. Plastik kartlar ayrıca tek seferde nakit olarak ödeme konusunda güçlük duyabileceğimiz bir çok ürünü de taksit ile alma olananıgını saglıyor bizlere
Kredi kartı kullanımında bazı noktalara dikkat etmezsek harcamalarımız bizleri zor duruma sokabilir. Bu nedenle öncelikle kaç tane kredi kartımız olduğuna bir bakalım. Hiç kimsenin isterse çok zengin olsun, 6-7 tane kredi kartına ihtiyacı оlmaz. Kartınıza birşey olursa diye, yedek mahiyetinde ikinсi bir kredi kartı kullanmanız uygun olacaktır. Ancak iki taneden fazla kredi kartınızın olması ödemelerin ve harcamaların takibi konusunda kullanıcıları zorlar.

Kredi kartı kullanmak yerine hesabınız da para var ise banka kartlarını terсih etmenizi öneririz, olmayan bir parayı harcamak yerine olan paranızı harcamış olursunuz ve  harcamalarınızın miktarını daha kolay takiр eder, sonradan ödeme yapmakta zorlanmazsınız. Banka kartları bankadaki paranızdan harcama yapmanıza imkan veren kartlardır.

Kredi kartından nakit avans çekmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü böyle nakit avans çekimlerinde hem çekim ücreti hem de faiz ödemek zorunda kalırsınız. Acil durumlarda doğabilecek nakit ihtiyaçlarınızı kredi kartından nakit avans çekmek yerine kendinize acil durum fonu oluşturarak karşılayabilirsiniz. Böylelikle hem ani ihtiyaçlara karşı hazırlıklı olursunuz hem de banka faizi yemezsiniz. Bu fonu oluşturmak için yaklaşık 3 aylık giderleriniz kadar bir miktar yeterli olaсaktır.

Kredi kartınızın kaybolduğu yada çalındığı durumlarda ilgili bankayı bir an evel arayarak kartın iptalini sağlamalısınız. Aynı şekilde kredi kartınızın şifresini hiç kimseyle paylaşmayınız.

Kredi kartı sliplerinizi hesap ekstresi gelinceye kadar saklamak, hesap ekstreniz ile sliplerinizi kıyaslayabilme imkanı sağlar.

Ayrıca bizce çok daha önemli olan durum ise, kesinlikle ihtiyacınız olmayan bir ürünü fiyatı indirimli ya da bol taksitli diye almayın, harcamalarınızı ihtiyaçlarınız dogrultusunda yapın, kredi kartı kullanarak yapacagınız harcamın mutlaka karşılığı olacak paranın temel ihtiyaçlarınız sonrası kalan paranız içerisinde karşılığının olmasına dikkat ediniz. Aksi durumda o ay kredi kartını ödeme dönemi geldiğinde karşılığı olmayan bir parayı harcamış olmanız, yerine koyamamanıza neden olacak, bunun bir kaç kez tekrarı ile hem aileniz ile birlikte kendi bütçenize hemde borçlar nedeni ile huzurunuza zarar vermiş olacaksınız.

Bir kısım kart sahipleri aylık kazançlarının üzerinden kredi kartları ile harcama yapmaktalar ve geri ödemeleri yapamamaktalar, İcra gibi yaşadıkları sorunlar ile aile huzurları bozulmakta ve geriye dönmesi imkansız durumlar yaşamaktalar.

Degerli bankaweb.com ziyaretçileri, o ay içerisinde kredi kartı ile harcama yapacaksınız mutlaka ürüne ya da harcama yapmak zorunda kaldığınız şeye ne derece gereksinim duydugunuzu,ihtiyacınızın ne kadar aciliyet taşıdıgını kararlaştırın, sonrasında ödeme zamanı bu harcamanın karşılığı olacak paranızın olup olmayacagını hesaplayın ve bunları uygun ise kredi kartı harcamasını yapın, aksi durumda yapmayın.

Kredi kartlarından harcama yaparken mutlaka karşılıgı olacak bir parayı harcayın, aksi durumlar sizi oldukça zor durumlara düşürecektir.

www.bankaweb.com