Press ESC to close

TC Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Öğrenme

TC Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulmaktaydı. Ancak 2014 yılında bu kayıtların düzenlenmesi ve tutulması Kredi Kayıt Bürosu’na devredilmiştir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen ve kayıt altına alınan şahısların kredi notu bilgileri bankaların müşteri sicillerini öğrenmelerinde Merkez Bankası’ndan sonra en doğru bilgiyi sağlayan kurum haline gelmesine neden olmuştur.

Daha sonra KKB ile birlikte yine kişilerin kredi notu kayıtlarını tutan kurum olarak FİNDEKS Finansal Raporlama kurumları yaygınlaşmıştır. Kredi notu şahısların bankalarla yaptığı çalışmalar sonucunda şahısların banka işlemlerinin sonucunu yansıtan puan tablosudur. Kredi notu şahısların bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartlarının miktar, borç ve şahısların ödeme planlarına uyup uyumamalarına göre pozitif veya negatif olarak belirlenir. Ve bu kavramlar göz önünde bulundurularak bankalarla yapılacak yeni çalışmalara yön verilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS Finansal Raporlama kurumları bankalara kılavuzluk yapan bir kurumlar olarak

TC Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Öğrenme
TC Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Öğrenme

nitelendirilebilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları şahısların banka kredi notu sorgulama işlemlerinde de önemli bir yere sahiptirler. Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS verilerinden sadece bankalar değil şahıslarda kendi kredi notlarını sorgulayabilmektedirler. Bu işlem farklı şekillerde yapılabilir.

Bu seçeneklerden biride T.C. Kimlik numarası ile FİNDEKS kredi notu öğrenme seçeneğidir. Bu seçenekler kredi notu sorgulama işlemleri yine farklı şekillerde yapılabilir. Bu yöntemler herhangi bir banka şubesi bireysel müşteri temsilcisine T.C. kimlik numarasıyla başvuru yapılarak sorgulama sağlanabileceği gibi Kredi Kayıt Bürosu veya FİNDEKS Raporlama kurumlarından da yapılabilmektedir.

FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları son zamanlarda kullanılmaya başlanan bir kurumdur. Şahıslar T.C. Kimlik numaraları ile FİNDEKS kredi notu öğrenme işlemlerini KKB veya FİNDEKS gibi kurumlardan yapıp kredi notlarını öğrenebilirler. KKB veya FİNDEKS üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak isteyen şahıslar bu kurumlara kişisel bilgileri ve T.C. kimlik numaraları ile üye olarak sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Ayrıca şahısların güvenliği için bankalarında kayıtlı olan telefon numaraları da kredi notu sorgulama işleminde gereklidir. Bu yöntem ile kişilerin kredi notlarını sorgulamaları kolaylaştırılmıştır.