Press ESC to close

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri

Bankalar, kendilerinden kredi talebinde bulunan müşterilerinin kredi notuna bakarlar. Kredi notu düşük olan müşterisine ise kredi vermek istemezler. Buna rağmen banka kara listesinde  olanlara kredi veren bankalarda yok değildir. Bu haberimizde bankaların  kara listede olan müşterilerine kredi verirken uyguladıkları yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi veren banka verdiği krediyi düzenli olarak geri ödenmesini isterler. Bunun içinde kredi verecekleri müşterilerinin kredi notuna bakarlar. Şartları uygun olan müşterilere problemsiz kredisi verirler. Ama bazı müşterilerin düzensiz ödemeleri, kredi ve kredi kart borçlarından dolayı yasal takibe alınması ve bankalara verdiği taahhüttü uygulamayan müşterilerin kredi notları düşüktür. Bankalar kredi notu düşük müşterilerine zorluk çıkartıp kredi vermek istemezler. Banka kara listesinde isimi olanlara kredi veren bankalar da var yine de. Bu bankalar devlet bankasından ziyade özel bankalardır. Bazı bankalar, müşteri kaybetmemek için bazı istisnai davranabiliyorlar.

Merkez Bankasının kara listesinde ismi olanlara uyguladığı 5 yıl zamanı kendi inisiyatiflerini kullanarak daha aşağı

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri
Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri

çekip, müşterisine kredi kullandırabilir. Âmâ bunu yaparken de bazı kriterlere bakıyorlar ve kendilerinden kredi talep eden müşterilerinden talepleri olmaktadır. Mesela isimi kara listede olan ama düzenli bir işi ve maaşı olan müşterilerine kredi verebiliyorlar. Oturduğu muhit, medeni hali, gelir ve gider miktarları, Kredi Kayıt Bürosundaki notunuz ve bugünkü risk durumunuz, önceki dönemlerde kefil olduğunuz kişiler ile ilgili durumunuz, eğitim durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, yaş, adli sicil kaydı gibi kriterleri de göz önünde bulundurup, müşterisine kredi kullandırabiliyor.

Bazı bankalarda isimi kara listede olan müşterilerinden teminat isteyebilirler. Müşterilerine kredi çekerken teminat olarak üzerinde kaydı olan ev, araba, tarla, bahçe, traktör gibi taşınır veya taşınmaz malları isteyebilirler. Bu şartı kabul eden müşteriler, bankanın uygun gördüğü malını, banka üzerine ipotek yaparak kredi kullanabilir. Bazı bankalar da isimi kara listede olan müşterilerinden kefil istemektedir.

Banka kara listesinde ismi olanlara kredi veren bankalar, hangi kredi talebinde bulunulsun, kişinin Kara Listede bulunmasından dolayı bankalar taleplerinizi reddebilmektedir. Her an nakit ihtiyaçlar için kredi başvurusunda bulunabileceğimizi düşünerek daha dikkatli davranmak gerekir.